Українські гроші – від початку до наших днів (Частина 2)
Українські гроші – від початку до наших днів (Частина 2)
Територія України у XVIII-XIX ст. була поділена між Австро-Угорщиною та російською імперією, тож і гроші на наших землях водилися різні – австрійські крейцери та крони, російські рублі та копійки.
Проте настає новий час, коли починає будуватися українська державність, а разом із цим закладається основа національної валюти.
1. Бони
У період Першої світової війни та визвольних змагань з’явилась велика кількість нових грошових знаків – місцевих або регіональних. Це, зокрема, бони, чеки, різні розмінні знаки.
2. Бофони – мають не лише фінансову, а й мистецьку цінність
Чи знаєш ти, що бофони – це не лише “бонуси” у популярній мережі-холдингу емоцій !Fest?!
Власники холдингу запозичили цю назву від карбованців-бофонів (скорочено від “бойовий фонд”), які друкувалися на територіях, підконтрольних УПА.
Відомим автором дизайну цих купюр був Ніл Хасевич, а тому виглядали вони швидше як картини, а не як гроші.
Загалом, за період 1939-1954 рр. випущено у світ близько 500 різновидів бофонів, які були у вжитку щонайменше у 12-ти областях України та Білорусі, а також частково на території Австрії, Німеччини, Польщі, Словаччини, та Чехії.
3. Поділена Україна – різні валюти
На західноукраїнських землях деякий час використовувалися гроші держав, до яких вони входили, наприклад, у Галичині в обігу була польська марка, а з 1924 року – злотий (рання версія сучасної польської валюти).
У той час закарпатці ще не мали угорських паспортів, а зарплату отримували чехословацькою кроною, що ділилася на 100 геллерів, аж до 1946 року, коли Карпатська Україна увійшла до складу СРСР.
А от на Буковині валютою аж до 1940 року був румунський лей, що складався зі 100 бані.
На решті території України в обігу були карбованці, які після утворення Радянської України у складі СРСР з єдиною валютою для всіх республік радянська влада назвала “рублем”. Але ще деякий час на реверсі “рубля” кількома мовами писали назву валюти, і українською вона називалася саме карбованцем.
4. Купони для мільйонерів
Після розпаду Радянського Союзу, у січні 1992 року в обіг було введено купони, які проіснували аж до 1996 року. Старше покоління ще пам’ятає, як на початку 1990-х на руках були мільйони купонів, за які не було чого купити, і які не було куди вкласти.
5. Гривня - єдина законна валюта незалежної України
Із 16 вересня 1996 року єдиним законним засобом платежу на території нашої країни та єдиною офіційною валютою стає гривня. І хоча дизайн гривні декілька разів змінювався, кольорова гамма ставала дещо простішою, захист з кожною зміною ставав кращим, а портрети видатних українців і досі залишаються тими самими!