Як виготовляються і куди утилізуються українські гривні?

Як виготовляються і куди утилізуються українські гривні?

Усі ми не раз бачили порвані або сильно зношені гривні.

Звичайно, не дуже приємно зберігати такі купюри в гаманці, та й розрахуватися ними буває доволі складно. Можливо, ти думав, куди ж діваються такі гроші, адже навіть якщо ти їх позбудешся – вони все одно опиняться в когось іншого.

сильно зношені гривні

Ти можеш вільно обміняти їх на банкноти такого ж номіналу в будь-якому відділенні банку, або розплатитися ними у супермаркеті, а вже продавці віддадуть їх у банк. 

Стару, брудну чи порвану купюру банк передасть на утилізацію, де її пропустять через спеціальний шредер, і разом з іншими купюрами закопають на спеціальному полігоні, щоб ніхто не міг використати їх повторно, склеївши чи скопіювавши (ти ж не думав про таке, правда?!)

Шредер – це спеціальний пристрій для подрібнення паперу на дуже маленькі шматочки.

шредер для паперу

Давай разом прослідкуємо весь процес виготовлення українських грошей – це справді цікаво!

Над зовнішнім виглядом гривні почали працювати ще у 1992 році. Дизайн перших банкнот створили художники Василь Лопата і Борис Максимов.  

Друкувалися вони в Канаді та Великобританії, а монети – в Італії (далекувато, правда?!), і вже потім доправлялися в Україну. На той час випускались банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень. 

З 1994 року в Україні відкрито Банкнотну фабрику, а у квітні 1998 року засновано Монетний двір, де почали друкувати українські гроші. Тоді паперові гривні ще виготовляли із закордонної сировини – бавовни.

банкнотно-монетний двір

У березні 2016 року українські гроші почали друкувати на папері, який виготовлений з льону (це така рослина, з якої крім паперу роблять ще багато корисного, наприклад, тканину).  Тож можна сказати, що гроші в нас ростуть на полях!

Лляний папір насправді є міцнішим і значно дешевшим за виготовлений з бавовни, оскільки бавовну до нас привозять аж з країн Азії.

поле льону

З полів льону майбутня гривня потрапляє на Фабрику банкнотного паперу Національного Банку України в місті Малин (Житомирська область). Саме тут виготовляються величезні паперові листи. 

Завдання фабрики в місті Малині – створити основу для гривень з базовими елементами безпеки (захистом від підробок) – водяним знаком і захисною стрічкою, вставленою всередину банкноти.  Ти можеш побачити їх, якщо візьмеш до рук купюру і подивишся крізь неї на світло.

Пораховані та упаковані листи перевозять на Монетний двір (підприємство, де карбують металеві монети, виготовляються ордени, медалі та інші відзнаки), і вже там домальовують цифри і зображення, особливими фарбами, щоб їх не можна було підробити. 

Хоча дизайн гривні з роками дещо змінювався, на купюрах залишаються ті самі “обличчя” та будівлі – портрети видатних українців і пам’ятки архітектури. 

Якщо бачиш на купюрі у 100 грн портрет не Тараса, а Андрія Шевченка – вона точно несправжня!

100 гривень

Фарби, необхідні для нанесення на банкноти зображень і знаків безпеки, виготовляються окремо за швейцарськими технологіями, і не містять шкідливих речовин, які могли б зашкодити людям чи природі. 

Крім того, на кожну купюру наносять унікальні 9-значні номери, щоб у Нацбанку точно знали, скільки купюр є в обігу в країні. 

Складно? 

Зате такий процес не дозволяє всіляким “розумникам” виготовляти підроблені купюри, захищає нас від несправжніх грошей!

Готові листи за допомогою спеціального приладу розрізають на банкноти та упаковують. Згодом вони опиняються у банках, а вже звідти потраплять у твій гаманець.

А чи здогадуєшся, які купюри зношуються найшвидше і найбільше?

Автор тексту: Єнот Фінн
Дата публікації: 20.02.2022
Поділитися Посилання скопійовано в буфер
Популярне
Як допомогти Українській армії — Військові облігації
Як санкції та бойкот допомагають Україні виграти війну з росією?
Як успішно контролювати свої фінанси в час війни
Єнот Фінн
Address:м Львів Україна
Email:[email protected]