9 найбільш незвичайних монет Світу
9 найнезвичайніших монет світу
Ми звикли, що монети ‒ це круглі металеві блискучі предмети з портретами або гербами та цифрами на звороті, але так є не завжди!
Як виявилося, монети бувають різних форм та розмірів, і можуть бути виготовлені з каменів, ракушок, пластику та інших незвичних матеріалів.
Є навіть спеціальна наука, яка вивчає монети ‒ нумізматика
Цікаво, що навіть ті монети, якими ти користуєшся щодня, можуть виявитися унікальними. А все тому, що кожний “вид” монети випускається лише в певній кількості. І з часом монети “знімаються” з обігу, втрачаються або просто зникають з наших кишень назавжди.
Наприклад, зараз ти не зустрінеш монет номіналом в 1 і 2 копійки. Власне, у 2022 році найбільш цінними для колекціонерів вважаються монети 1-2 копійки, випущені в 1992 році. Їх ти вже не купиш в банку, і єдине місце де їх можна знайти ‒ старі забуті скарбнички. Вартість такої монети може сягати 7-10 тисяч гривень.
Багато людей колекціонують монети. Для цього вони шукають та купують рідкісні екземпляри.
Колекційні монети в Україні випускає Національний банк. Для колекційних дизайнерських або пам’ятних монет зазвичай обирають якийсь нестандартний метал ‒ мельхіор, срібло, золото або чисту сталь. Так вони мають більшу вартість.
Найбільшу колекцію монет (а це понад 120 тисяч одиниць) зберігають у Національному музеї історії України (НМІУ).
Цікаво, що сьогодні одна унікальна монета 2012 року, яка була випущена номіналом 500 грн і приурочена до Євро-2012, коштує мільйон гривень! Правда, виготовлена вона з чистого золота.
Отже, ось 9 найбільш незвичайних монет світу:
1. Камені раї з островів Яп
Вони досі використовуються місцевими жителями для обміну та розрахунків. Камені рáї можуть сягати зросту дорослої людини у діаметрі, а максимальний зафіксований діаметр ‒ 6 метрів.
Зроблені ці “монети” з вапняку а отвір посередині слугує для того, щоб їх було легше переносити з місця на місце, просовуючи в нього колоду.
2. Гроші кіссі
Гроші кіссі ‒ скручені залізні палички довжиною 30-35 см. Донедавна використовувалися для торгівлі народами Західної Африки.
3. Колекційні монети Сомалі у формі гітар
Влада Сомалі, мабуть, мала б отримати міжнародний приз за найбільшу кількість незвичайних монет сучасності.
Адже у цій країні випускали і монети-гітари, і монети-автомобілі, і навіть монети-мотоцикли.
4. 3D-монети Сомалі
Та найбільш унікальною формою для монет у Сомалі стали форми геометричних фігур (кулі, піраміди, циліндра, конуса та куба).
5. Космічні монети-планети Сонячної системи
Ці круглі монети з надміцного пластику ‒ планети Сонячної системи. Такі дивні гроші виготовили в Національному космічному центрі й Університеті Лестер спеціально для космічних туристів.
В університеті стверджують, що коли люди почнуть жити на Місяці, то будуть користуватися грошима саме з такого матеріалу, оскільки він найменше зношується та може слугувати тривалий час за межами атмосфери Землі.
6. Раковини молюска Ципреї
Вони використовувалися як дрібні гроші ще 3500 років тому у Китаї. Звідти вони поширилися не лише по Азії та Африці, ці черепашки часто знаходять під час розкопок у похованнях на території Київської Русі.
7. Монети з секретом
Сучасні або старовинні монети з прихованими механізмами. Натиснувши на маленьку кнопку або перемістивши якийсь важіль, така монета покаже вам свій секрет.
Таких монет є безліч, і кожна по-своєму унікальна.
8. Монети пазли
З нагоди Чемпіонату Євро-2012 з футболу країни-господарі (Польща та Україна) випустили 10 000 срібних монет, котрі доповнюють одна одну, номіналами 10 гривень та 10 злотих. Разом вони утворюють одну круглу монету.
Також Польща випустила монети-пазли, котрі утворюють повну картинку, якщо зібрати всі 4 елементи по 10 злотих.
9. Монета ‒ символ свободи України
Як не дивно, цю монету номіналом 1 долар випустили у США. На монетах викарбувана жінка, яка символізує Свободу, за яку бореться Україна.
Навколо Свободи на першій монеті майорить синьо-жовтий прапор, на другій вона, одягнена у кольори українського стяга, крокує полем соняшників.
Дизайн створили за мотивами ескізу художника і медальєра Адольфа Олександра Вайнмана «Свобода, що йде».
Як бачимо, гроші можуть набувати дуже різних форм, можуть бути виконані з різних матеріалів, а також бути символами свободи, незламності та патріотичного духу!